Poradnictwo genetyczne

Dlaczego warto się przebadać?

W naszym ośrodku masz możliwość skorzystania z profesjonalnego poradnictwa genetycznego. Jest ono szczególnie zalecane w momencie, gdy nie tylko bliscy, ale i dalsi krewni zapadli na choroby, jakie mogą być warunkowane genami. Chodzi przede wszystkim o nowotwory, takie jak czerniak czy rak:

jajnika, jelita, piersi, płuc.

Tendencja do zapadania na nie bywa dziedziczna, a im więcej przypadków w danej rodzinie lub im bliższe pokrewieństwo, tym prawdopodobieństwo zachorowania jest wyższe. Szacuje się, że dziedziczność nowotworu występuje w około 1 na 10 przypadków.

Czy warto wykonać badania?

Onkogenetyka - sposób na
profilaktykę onkologiczną

W celu wykluczenia lub potwierdzenia rodzinnej predyspozycji do zapadania na określone nowotwory wykonuje się specjalne badania. Testy przeprowadza się z użyciem najczęściej krwi obwodowej pacjenta. W sytuacji, gdy wynik diagnozy okazał się pozytywny, podejmuje się działania profilaktyczne, jakie mogą pomóc oddalić ryzyko zapadnięcia na raka. Jeśli więc w Twojej rodzinie pojawiły się przypadki osób chorych na czerniaka lub nowotwory jajników, jelit, piersi czy płuc – pomyśl nad poddaniem się profesjonalnej diagnostyce i skorzystaniem z poradnictwa genetycznego.

Wybierz badanie