Jak pobrać materiał do badań?
Pobieranie i przygotowanie próbek do badań
Każda osoba planująca wykonać testy medyczne, powinna być odpowiednio przygotowana. W pierwszej kolejności warto sprawdzić podstawowe informacje, które pomogą prawidłowo pobrać próbkę i wysłać do laboratorium. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak pobrać materiał do badań diagnostycznych. Wszystko to zależy w dużej mierze od jego rodzaju. Poniżej znajdują się filmy instruktażowe, które dokładnie zilustrują Ci, krok po kroku, jak wygląda poprawny proces w poszczególnych przypadkach. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.
Wymaz z szyjki macicy
dotyczy badań: WES, HPV, Kandydozy
UWAGA: 2 doby przed pobraniem materiału nie zaleca się współżycia seksualnego.
Jedną z powszechnych metod stosowanych wśród kobiet w celu diagnostyki chorób ginekologicznych jest wymaz z szyjki macicy, nazywany również cytologią. Pozwala na dokładne sprawdzenie prawidłowości strukturalnych wyścielających ją komórek w celu wykrycia ewentualnych stanów przedrakowych. To w pełni bezpieczny, a jednocześnie wygodny sposób bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Jeśli zastanawiasz się, jak pobrać wymaz z szyjki macicy, warto skorzystać z następującego instruktażu:
1. Rozpakuj szczotkę, zostawiając opakowanie;
2. Zdejmij nasadkę, uważając przy tym, aby nie dotknąć sterylnej części;
3. Umieść szczotkę delikatnie w pochwie;
4. Naciśnij tłok, a następnie przekręć go pięć razy;
5. Wyjmij szczotkę;
6. Pociągnij tłok, co spowoduje schowanie się włókien we wnętrzu rurki;
7. Załóż nasadkę, a następnie umieść ją w oryginalnym opakowaniu;
Kleszcz
UWAGA: Nie należy smarować kleszcza żadnymi substancjami, gdyż może to doprowadzić do wydzielenia przez niego toksyn.
W przypadku ukąszenia kleszcza warto wykonać specjalistyczne badania pod kątem patogenów, które pomogą w wykryciu ryzyka zarażenia groźnymi chorobami, takimi jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. W tym celu wykorzystywana jest metoda Real-Time-PCR. Po dostarczeniu próbek analiza zwykle trwa około 10 dni roboczych. Wynik pozwoli ustalić dalsze postępowanie i wybrać odpowiednia ścieżke terapeutyczną.
1. Kleszcza należy usuwać za pomocą pęsety lub gotowych aptecznych zestawów;
2. Trzymając kleszcza za pomocą pęsety, należy wykonać pewny, prosty ruch ręką, unikając obracania narzędzia, gdyż może to spowodować nieprawidłowe usunięcie pajęczaka;
3. Następnie należy umieścić kleszcza w załączonej probówce;
Wymaz z policzka
UWAGA: 30 minut przed pobraniem nie należy spożywać żadnych posiłków, pić oraz palić papierosów. Należy uważać, aby nie dotknąć wymazówką żadnej innej części ciała, gdyż może to negatywnie wpłynąć na wynik badania.
Wiele osób nadal nie ma pojęcia, jak pobrać wymaz z policzka. W tym przypadku prawidłowość badań genetycznych zależy w dużej mierze od ilości i jakości DNA w materiale. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę, aby zrobić to ściśle według instrukcji, a przy tym zastosować się do wszystkich zaleceń dotyczących postępowania przed testami oraz samego przechowywania próbki. Podczas czynności związanych z pobraniem wymazu z policzka znaczenie ma zabezpieczenie dłoni rękawiczkami lateksowymi. Oto kolejne kroki, jakie trzeba wykonać:
1. Delikatnie rozpakuj wymazówkę;
2. Umieść ją w jamie ustnej, następnie pocieraj każdą ze stron przez 15 sekund;
3. Włóż wymazówkę do opakowania;
Ślina
UWAGA: 30 minut przed pobraniem nie należy spożywać żadnych posiłków, pić oraz palić papierosów. Należy również uważać, aby nie dotknąć wymazówką żadnej innej części ciała, gdyż może to negatywnie wpłynąć na wynik badania.
Popranie śliny prosty i całkowicie nieinwazyjny sposób pobrania dobrej jakościmateriału diagnostycznego, mogącego zostać wykorzystanym w większości analiz genetycznych.
1. Proces pobierania odpowiedniej ilości śliny może zająć 2 do 5 minut;
2. Otwórz probówkę dostarczoną w zestawie;
3. Należy kilkakrotnie splunąć do wnętrza probówki aż do wypełnienia jej do odpowiedniego poziomu;
4. Zamykając opakowanie, należy uważać, aby nie dotknąć palcami wieczka od wewnętrznej strony;
Krew
Przede wszystkim duże znaczenie ma, aby zachować dotychczasową dietę, ale przy tym na kilka dni wcześniej ograniczyć używki. Jeśli zastanawiasz się, jak pobrać krew do badania, to warto wiedzieć, że wszystkie procedury wykonywane są przez wykwalifikowane pielęgniarki. Krew należy pobrać w najbliższym punkcie pobrań do probówki, dostarczonej wraz z zestawem. Koniecznie trzeba być na czczo i wypić z rana szklankę wody mineralnej, a jednocześnie unikać wysiłku fizycznego.
Wymaz z gardła i kieszonek zębowych
Jeśli poszukujesz skutecznego sposobu wykrywania patogenów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych czy dziąseł, najlepiej wykonać wymaz z gardła i kieszonek zębowych. Takie testy powinny być przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych. W tym celu przy pomocy odpowiednich narzędzi pobierany jest fragment materiału, który pozwoli rozpoznać czynniki chorobotwórcze. Próbki do badań przygotowuje lekarz lub stomatolog za pomocą dostarczonego zestawu pobraniowego.
Jak wysłać próbkę do badań?
W prawidłowej diagnostyce testów molekularnych z pewnością znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie i przesłanie próbek do badań. Przede wszystkim należy pamiętać, że są to potencjalne niebezpieczne materiały, gdyż mogą zawierać chorobotwórcze drobnoustroje szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Z uwagi na to należy przeprowadzić cały proces zgodnie z następującymi zaleceniami: